Scharakteryzuj kreona na podstawie rozmowy z antygoną

Pobierz

Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Przecież Antygona była także kobietą, która kochała, lecz nie zaznała miłości.. Opisz w skrócie.2.. Kreon chciał pozbawic Antygonę życia na oczach własnego syna.. Istotę tragedii stanowi scena rozmowy Kreona z Antygoną, to wówczas poznajemy ich stanowiska, każde z nich przedstawia swe racje.. Język polski.. "Przeżywam dni tak szczęsne, jakimi pewnie Bóg obdarza swoich 2 marca 2020 0 Przez admin Tu właśnie można odczytać zasadnicze przesłanie utworu.Hajmon był narzeczonym Antygony strasznie przeżywał to, że jego ojciec rozkazał ją zabic.. Jej odwaga i n miłość do brata były największymi .Patrząc na główna bohaterkę z innej strony była buntowniczką, która podważając autorytet prawa ziemskiego, zagraźała państwu.. Zwróć uwagę na rolę miłości i literatury w życiu bohatera oraz jego stosunku do natury.. Nie pozwolił Antygonie go podważyć.. Scharakteryzuj krótko Antygonę.3.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Co teatr zawdzięcza takim twórcą jak Tespis, Ajschylos, Sofokles?. Nie bardzo może wysłuchać próśb syna i uwolnić Antygonę, ponieważ naraziłby się na zarzut stawiania dobra rodziny ponad interesem państwa.Cechy charakteru i postępowania: młodzieniec porywczy, nie potrafi się porozumieć z ojcem, kocha Antygonę i broni ją, ma demokratyczne poglądy na istotę państwa i władzy, myśli tak, jak większość społeczeństwa, próbuje ratować ukochaną, gdy się zorientował, że Antygona nie żyje, popełnił samobójstwo, krytyczny wobec postępowania ojca.Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona"..

Napisz argumenty na podstawie rozmowy Antygony i Kreona.

Nowy władca Teb, Kreon, wydaje zakaz grzebania zwłok Polinejkesa, bo uważa, że to on sprowadził na Teby wrogie wojska, a więc tym samym stał się zdrajcą ojczyzny.Charakterystyka Kreona Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.. Ismena Początkowo przyznaje rację wujowi - brat bohater zasługuje na pochówek, brat zdrajca musi ponieść karę, nawet jeśli będzie to kara po śmierci.Kreon dowiaduje się od Posłańca, iż po zamknięciu Antygony w grocie Hajmon - syn Kreona popełnił z rozpaczy samobójstwo.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Nie pozwolił Antygonie go podważyć.. 23,718 wizyt.. Posłaniec ze szczegółami opowiada, był przy tym, gdy Hajmon przyszedł pod grotę.. Potwierdza to wypowiedź: "Ach widzę nędzy nową mękę!Podstawowe informacje o bohaterze.. Opisz budowę wewnętrzną tragedii + podaj przykłady z Antygony.8.… Czytaj dalej →Scharakteryzuj bohaterow kreona i edypa.. około 3 godziny temu.. Kreon, mimo wszystko bardzo kochał swoją rodzinę, bowiem śmierć najbliższych przeżywał niesamowicie.. Troszczył się o swój lud i autorytet.. 0 głosów.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Generalnie Chór sympatyzuje z postawą Antygony, choć chwilami wskazuje na cechy, przez które konflikt niepotrzebnie się zaostrza - jej krnąbrność, upór, przekorę..

omów istotę hybris na podstawie całego dramatu.

Nie zważając na pokrewieństwo z Antygoną, wydał na nią bardzo surowy wyrok.. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.Po rozmowie z Tejrezjaszem każe uwolnić Antygonę i chowa zwłoki Polinejkesa.. Antygona wierzyła w fatum ( przeznaczenie), wiedziała ze będzie musiała zginąć za to co zrobiła, wiedziałaz ze tą karą będzie śmierć a jednak nie bała się pogrzebać brata.. Z kolei Antygona to z jednej strony emocje i uczucia jakie żywi do brata, z drugiej to niepisane, odwieczne boskie nakazy (w Grecji twierdzono, że ciało zmarłego musi być zawsze pogrzebane.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Kreon, mimo wszystko bardzo kochał swoją rodzinę, bowiem śmierć najbliższych przeżywał niesamowicie.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Cierpiała z powodu tragedii, która spadła na jej rodzinę i nie pozwalała jej szczęśliwie żyć.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Był tak strasznie wściekły, że z nerwów chciał zamordowac swojego ojca.. Hajmon był synem Kreona, ale nawidził go za to co zrobił dla jego związku z Antygona.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Pdaj argumenty i je rozwiń oskarżając Kreona ..

Przedstaw argumenty, których używał Kreon podczas rozmowy z Antygoną.

Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Najważniejsza dla niej była Miłość do brata.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w działaniu, przekonana o .Był obiektywny.. To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćNa podstawie analizy podanego fragmentu i znajomości całego utworu scharakteryzuj Wertera.. Scharakteryzuj bywalców krakowskich kawiarni czasu końca wieku, czyli fine de siècle.. Władze nie miały dla niej W TEJ SPRAWIE zadnego znaczenia.. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.Antygona kierowała się prawami Boskimi.. Filmy.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.. Gdy Edyp, wygłaszając wyrok na zabójcę króla Lajosa, bezwiednie skazuje samego siebie .Zobacz 1 odpowiedź na pytanie: Na podstawie "Antygony" sofoklesa wyszukaj w lekturze 3 dialogi: - Kreona i Antygony - Kreona i Hajmona - Antygony i Ismeny Na ich podstawie scharakteryzuj tych bohaterówWitamy na zalicz.net!.

Przedstaw i scharakteryzuj krótko budowę akcji w utworze dramatycznym.

27 września 2019.. 15.Był obiektywny.. Wytłumacz konflikt w Antygonie.5.. Do groty przyszedł także Kreon.Strażnik przybywa z Antygoną do Kreona i oznajmia mu, iż dziewczyna jest winna pochówku Polinejkesa i złamania zakazu króla.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.. Treść.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.7.. Scharakteryzuj krótko Kreona.4.. Iwona.. Nie zważając na pokrewieństwo z Antygoną, wydał na nią bardzo surowy wyrok.. Racje Kreona - Polinejkes był zdrajcą - najważniejszy jest interes .Napisz argumenty na podstawie rozmowy Antygony i Kreona.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Na jego barki spadła ogromna odpowiedzialność za los miasta, stara się jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.Racje Antygony - prawa boskie, nakazy religijne mają wyższą wartość niż prawa wymyślone przez człowieka - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony - człowiek nie może przeciwstawić się bogom (groźba zemsty) - mieszkańcy miasta popierają Antygonę .. 2010-02-16 19:35:56 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .. Jego sytuacja jest więc trudna - dopiero co zakończyła się bratobójcza wojna zagrażająca Tebom.. Antygona i Kreon ponoszą klęskę.. Troszczył się o swój lud i autorytet.. W rozmowie z wujem Antygona twierdzi, iż zrobiła to, co nakazuje jej wiara i religia.Kreon wyraża interes państwa, kieruje się racjami rozumu i surowego (ale sprawiedliwego)prawa pisanego, które nakazuje tak a nie inaczej postąpić ze zdrajcą ojczyzny (Polinejkes sprowadził do miasta obcych, a tym samym naraził je i jej mieszkańców na niebezpieczeństwo).. Kim był Sofokles?. "Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa.. Omow kontekst, i wycignij wnioski .. że kobiety są gorsze od mężczyzn, a przyznanie racji Antygonie byłoby dla Kreona poniżeniem.. Napisz streszczenie Antygony.6.. Zwalono głazy i zobaczył Antygonę, która popełniła samobójstwo, wieszając się.. Potwierdza to wypowiedź: "Ach widzę nędzy nową mękę!Antygona jest tu przedstawicielką uczucia i praw boskich, jej oponentem jest Kreon, władca, który kieruje się rozumem.. Na podstawie tej samej historii napisał również swoje inne dzieło, pt. "Król Edyp".Przygotowanie do sprawdziany z lektury Sofoklesa "Antygona"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt