Sprawdzian technologia gastronomiczna owoce

Pobierz

Owoce Owoce pestkowepestkowe 245 .. 6 TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM CZ. 1.. Zapoznaj się z treścią nauczania w pliku.. Zapoznaj się z treścią nauczania w pliku.. Bardziej szczegółowoWarzywa i owoce (technologia i towarozanwstwo) .. arbuzy, granatySURÓWKI:potrawy sporządzane z surowych warzyw, owoców dokładnie umytych,obranych, rozdrobnionych, zaprawionych,przyprawionych.Sporządzone są z 1 lub kilku rodzajów warzyw,zazwyczaj też z owocami.Warzywa,owoce przeznaczone na surówki powinny być świeże,jędrne,soczyste,bez uszkodzeń.Nie mogą zawierać skrobii,zdrewniałego błonnika,piekących olejków.Zaleca się łączenie .Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem W zeszycie przedmiotowym opracuj notatkę do podanych tematów, korzystając z zamieszczonych materiałów.. Zapiszcie temat lekcji, nie zapominając o dzisiejszej dacie (O6.04.2020 r.)Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem Dział nr 3. to: Charakterystyka procesu produkcyjnego.. Owoce i warzywa przetwarza się m.in. na soki, przeciery, koncentraty, syropy.. Owoce Podział i charakterystyka owocówOwoce Owoce jagodowejagodowe 234 7.3.7.3.. Proszę przeczytać z podręcznika nr 2 str.434-435-(do zdania sos to jedyna potrawa) 440-445 (od 440 Zasady sporządzania zup-do 445-Technika i zasady sporządzania sosów.. a) liściowe b) cebulowe c) kapustne d) rzepkowate..

Potrawy z jaj gotowanych 322 ...Technologia gastronomiczna Kl. II TGD.

Owoce Podział i charakterystyka owocówTECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM Klasa 1 kucharz Moduł - dział -temat L. p.. Do karpiowatych należą: lin, karp, brzana, karaś, leszcz, świnka i inne.. Zakres treści .. Podział i charakterystyka ryb 202 6.2.. Zakres treści .. Budowa i skład chemiczny mięsa ryb 206.. Ocena świeżości ryb 208TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM Klasy 1TŻ1, 1TŻ2 Moduł - dział -temat L.p.. gruszki, pigwy .. Następnie rozwiąż zadania znajdujące się na końcu.. truskawki poziomki.. Sprawdzian 12 Warzywa Obróbka wstępna i zasady produkcji surówek 13 Etapy obróbki wstępnej warzyw Przechowywanie warzyw .. OWOCE .. Wytworzone przez przemysł owocowo-warzywny wyroby dzieli się ogólnie na półprzetwory i przetwory owocowe i warzywne, które z kolei dzieli się na grupy i rodzaje.Zawodowe, Sprawdziany i testy Ryby i owoce morza - test.. )Technologia gastronomiczna nauczyciel: Katarzyna Kocierz 4 tydzień Strona 1 z 4 Przedmiot: TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA IV-V 2020 Prowadzący: mgr inż. Katarzyna Kocierz IV tydzień 11 i 13.05.2020 (pn,śr) Temat: Warunki magazynowania owoców, warzyw, ziemniaków i grzybów SprawdzianTECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM - 3 BS - 06.04.2020 r. Drodzy uczniowie 3 BS ..

Temat lekcji: Sprawdzian wiadomości - ryby i owoce morza.

Ryby i owoce morza 201 6.1.. 1.Uzupełnij Poniższą tabelkę, odpowiednio dopisz owoce lub grupę owocówSPRAWDZIAN WIADOMOŚCI Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem - klasa I / WARZYWA / 1.. Recepturę znajdź w Internecie lub skorzystaj ze sprawdzonego, domowego przepisu.. Definicja towaroznawstwa Dobór środków żywnościowych Metody produkcji kulinarnej Higiena żywności 3 Cel zabiegów higienicznych Podstawowe pojęcia Proces produkcyjny w .Ryby i owoce morza.. Przed nami kolejny dział "napoje zimne i gorące.. Sprawdzian 20 Technologia sporządzania potraw i napojów -Warzywa Obróbka wstępna i zasady produkcji .. wykorzystywana do produkcji serów i kazeiny spożywczej.. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.Dariusz Mączka , nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych Materiały przeznaczone do bezpłatnego użytku i rozprowadzania Opracowanie publikacji : mgr inż.Plik sprawdzian technologia gastronomiczna owoce.pdf na koncie użytkownika ericthomas66 • Data dodania: 4 gru 2014TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM Klasy 1TŻ1, 1TŻ2..

Zgodnie z zapowiedzią przeprowadzimy dzisiaj sprawdzian z ryb i owoców morza.

Wiadomości możesz uzupełnić z podręcznika Anny Kmiołek-Gizara "Sporządzanie potraw i napojów" część 2., strony: 103 -118.. Zestaw ćwiczeń z technologii gastronomicznej .. Poniżej zamieszczam test.Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem Klasa III SB Nowy dział tematyczny - Zupy i sosy Temat: Zupy- podział ,rodzaje, zasady ich podawania oraz stosowane dodatki.. Brokuł jest to warzywo: (1 pkt.). Podział przetworów owocowych i warzywnych.. W której części ziemniaka znajdują się największe ilości skrobi: A pod skórką B w warstwie kory pierwotnej C w pierścieniu wiązek przewodzących D rdzeniu wewnętrznym 2.Zestaw: "Owoce i warzywa" Statystyki zestawu: Ocena: 7 Zagłosowało: 19 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: Anton Krawietz (wynik: 100 %) Gabriela Rochatka (Murek) (wynik: 100 %) Natalia Joanna Jaworska (wynik: 100 %) Katarzyna .Zestaw ćwiczeń z technologii gastronomicznej OWOCE Pobierz (pdf, 336,0 KB) Podgląd treści.. a) PRAWDA b) FAŁSZ.. 4.Tłuszcz występuje w mleku w postaci emulsji (w 1 cm 3 mleka jest 6 mln kuleczek tłuszczowych) i jest dlatego łatwo strawny i dobrze przyswajalny.Test diagnozujący wiadomości klasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych z technologii gastronomicznej 1..

Imię i nazwisko..... Bardzo się cieszę z waszych wyników ze sprawdzianu z działu "desery".

Jako zadanie praktyczne w wolnej chwili wykonaj sałatkę jarzynową.. Owoce Owoce ziarnkoweziarnkowe 239 7.4.7.4.. Odpowiedzi przyślij w ciągu trzech dni pocztą mailową na adres: Wszelkie zapytania również wysyłaj na ten adres.RYBY I OWOCE MORZA Owoce morza Technologia gastronomiczna Zespół Szkół Gospodarczych im Spytka Lig ęzy w Rzeszowie Materiały przygotowali: • mgr in Ŝ. Krzysztof Matłosz • mgr in Ŝ. Danuta Ławniczak • mgr in Ŝ. Sabina Walat RZESZÓW 20051 TECHNOLOGIA GASTRONOMICZNA Z TOWAROZNAWSTWEM Klasa 1 kucharz Moduł - dział -temat Zapoznanie z PSO Kryteriami egzaminu zawodowego 1 Proces produkcyjny w zakładzie gastronomicznym Cele i zadania przedmiotu 2.. Zakąska zimna ze smażonej ryby podawana z dodatkiem duszonych warzyw w pomidorach to a) Ryba w pomidorach b) Ryba w jarzynach c) Ryba po kaszubsku d) Ryba po grecku 2.. (technologia i towaroznawstwo) poleca 80 % .. głównie jako luksusowy surowiec gastronomiczny, a także do przetwórstwa ( wędzony, konserwy).. Warzywa są to rośliny zielone, których różne części mogą być wykorzystywane jako pokarm.. (1 pkt.). Wskaż rybę, która jest źródłem jodu a) KarpRYBY I OWOCE MORZA Technologia gastronomiczna Zespół Szkół Gospodarczych im Spytka Lig ęzy w Rzeszowie Materiały przygotowali: • mgr in Ŝ. Krzysztof Matłosz •mgr Sabina Walat RZESZÓW 2005Katalog Anna Petrek, 2017-03-22 Ostrava Zawodowe, Sprawdziany i testy Test ryby i owoce morza, technologia gastronomicznaTechnologia gastronomiczna z towaroznawstwem Dział nr 2. to: Receptury gastronomiczne.. Spis treści 5 6.3.. Dzień dobry.. Zakres treści Zapoznanie z PSO Kryteriami egzaminu zawodowego 1 Procesy technologiczne w produkcji potraw.. Które z wymienionych owoców należą do owoców pestkowych (1 p-t): morele, wiśnie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt