Rozprawka antygona władza

Pobierz

- argumenty - cslysy - 10.12.2007 - Forum dyskusyjne gry filmy gra sprzęt fotografia PC onlineTemat rozprawki.. Nie wszyscy z jej otoczenia potrafili sprzeciwić się władzy Kreona, jednakże ona zrobiła to z miłości do brata.Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziTytułowa bohaterka utworu bała się, że jej niskie pochodzenie może jej przeszkodzić w zdobyciu większej władzy.. Wierzy, że każdemu, bez względu na to, czy to wróg czy bohater, po śmierci należy się godziwy pogrzeb.Antygona Sofoklesa).. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. iż pod wpływem pragnienia władzy człowiek potrafi zmienić się w besti .• Starożytna tragedia Sofoklesa, Antygona, między innymi dotyczy zagadnienia władzy.. - Należy postępować zgodnie z własnym sumieniem.. Mity w pewien sposób ukształtowały naszą tożsamość kulturową, odwołania do nich, częste np. w twórczości Zbigniewa Herberta, są znakiem przynależności do tej kultury.Antygona to tytułowa, a zarazem główna bohaterka utworu.. - Obowiązkiem krewnych jest pogrzebanie zmarłych ze swojej rodziny.. Uważam, że traktował on swoją władzę jako zaszczyt ale również i pokusę.85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brata 84% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka..

Jest problem, trzeba go rozwiązać, a najlepiej do tego nadaje się rozprawka.

Zasiadłszy na tronie, szybko stał się człowiekiem znienawidzonym przez lud i opuszczonym przez dawnych przyjaciół.ANTYGONA postać tragiczna.. Kreon ma swoje racje i choć przegrywa, to jego przegrana jest ponadczasowym pouczeniem dla władców tego świata.. Chciał być szanowany wśród poddanych i usiłował osiągnąć to swoją bezwzględnością i zdecydowaniem.. Sprawując rządy demokratyczne, musi przychylać się do zdania ogółu i zasięgać opinii przedstawicieli ludu - Rady Starców.W utworze władza ma związek z rewolucjami, do których dochodzi na skutek buntu, niezadowolenia, rządzy władzy.. Pieśni XIV wyróżnimy motyw władzy jak wiemy, ze motyw władzy jest ponad czasowy i zawsze się będzie powtarzał.również biorąc pod uwagę szacunek Antygony do boga -jest także podobnie jak i w Pieśni XIV Jan Kochanowski poprzez słowa z utworu zwraca się do władzy która panowała w XVI wieku zwraca on również uwagę na to .. RozprawkaKról Edyp - Motyw władzy Edyp jest władcą poważanym przez swych poddanych.. Władca prezentowany w "Antygonie" to człowiek, który kierował się przede wszystkim dobrem państwa, a jego celem było utrzymanie autorytetu władzy oraz sprawiedliwości.. Trudno jest jednak nie przyznać części racji Kreonowi.. Był bezlitosny, stanowczy i uważał, że zdrajcy powinni być surowo karani..

W celu ukrycia swojego pochodzenia oraz zbrodni jakiej dokonała, uśmiercała kolejne osoby.Dlaczego władza nie powinna lekceważyć nieba ?

Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy.. Po drugie, pozbywała się wszelkich przeszkód stojących jej na drodze do władzy.. Żył w latach 496-406 p.n.e. Jego główną zasługą dla teatru było wprowadzenie na scenę trzeciego aktora.. Dylematy Kreona może przeżywać dzisiejszy władca.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. - Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich.. Ukazana jest w utworze jako moc niszczycielska, gdyż staje się przyczyną wszystkich nieszczęść Kreona.. Robert Scurvy z pomocą Dziarskich Chłopców dokonuje przewrotu faszystowskiego i zostaje ministrem.. Pierwszym argumentem, którym się posłużę, jest to,że Antygona kierowała się sercem.. (2/2) Konflikt tragiczny w "Antygonie" - problem władzy, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieSama Antygona wykazuje się odwagą, dumą i determinacją.. "Władza nie powinna lekceważyć nieba" - rozwiń w dowolnej formie te słowa odwołując się m.in. do treści Antygony.. Młodszy brat, Polinik, uważany jest przez .. » Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon - ustosunkuj się do tego stwierdzenia.. Choć władca jest przekonany o słuszności podejmowanych decyzji, przychodzi mu za nie zapłacić wysoką cenę - traci syna i żonę..

Był on władcą ziemskim, niejako boskim namiestnikiem, gdyż dawniej uważano, że wszelka władza pochodzi od boga.Pragnął posłuszeństwa i pełnej władzy.

bohater "Antygony" Sofoklesa.. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność.. zadanie dodane 5 października 2010 w Język polski przez użytkownika Sonia2412 ( 380 ) [Gimnazjum]Antygona Kto jest autorem Antygony.. na koniec mojej rozprawki podkreślam, iż według mnie Antygona postąpiła właściwie, jej czyn jest godny naśladowania.Racje Antygony - Prawa boskie są ważniejsze niż prawa stanowione przez człowieka.. Racje serca i racje rozumu - rozpatrz konflikt między Antygoną a Kreonem.. "Antygona" Sofoklesa W Tebach rządy sprawuje Kreon, a nad Tebami czuwają bogowie, patronem miasta jest Dionizos.. Władze nie miały dla niej W TEJ SPRAWIE zadnego znaczenia.. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.Antygona - Motyw władzy.. Sofokles.Był to jeden z trzech, obok Ajschylosa i Eurypidesa, wielkich tragików greckich.. Pod tym kątem "Antygona" przedstawia władzę jako niebezpieczną, zgubną dla człowieka namiętność, która, jeśli postawiona jest ponad wszystkim, nawet ponad nakazami bogów, może dać ułudę wzniesienia człowieka ponad prawa boskie, ponad samych bogów, może dać chwilową namiastkę boskości, ale jedynie po to, aby tym boleśniej zepchnąć omamionego i zaślepionego nią, niczym słońcem człowieka w ciemną czeluść rozpaczy i potępienia.Ismena przyznaje Antygonie rację, ale powstrzymuje się od czynów..

Antygona wierzyła w fatum ( przeznaczenie), wiedziała ze będzie musiała zginąć za to co zrobiła, wiedziałaz ze tą karą będzie śmierć a jednak nie bała się pogrzebać brata.Forma - rozprawka.

W rozwinięciu zauważamy, że przyczyną zachowania Antygony.. Antygona sprzeciwiła się królowi i złamała zakaz pochówku Polinejkesa.. Zaskarbił sobie ich szacunek uwalniając miasto od Sfinksa (odgadł zagadkę potwora, a ten rzucił się w przepaść).Antygona kierowała się prawami Boskimi.. Uwaga!. Dumny i zarozumiały nie przejmował się opiniami ludzi.. 79% Rozprawka na temat: "Antygona" jako przykład tragedii antycznej.. W swym zaślepieniu władzą Kreon nie potrafi przyjąć oferowanych mu przez innych rad.. Był w błędzie, kierując się prawem ludzkim, choć doskonale znał przykazania ustanowione przez bogów.. Bohater wydał okrutne rozkazy, choć według niego uzasadnione.Antygona - rozprawka - "Swiadomy wybór śmierci" Posted on 12 października 2009 by admin Moim zdaniem tytułowa bohaterka dramatu Sofoklesa świadomie wybrała śmierć, ponieważ wierzyła w "święte prawo boskie", które mówi, że każdy ma prawo do pochówku i stawiała je nad prawo państwowe.Antygona zarzuciła mu nieposłuszeństwo bogom,bo zabronił jej świętego prawa, a to były decyzje boskie, które miały byc przestrzegane przez wszystkich.. Uważa, że .Antygonę natomiast uznał za buntowniczkę i skazał na śmierć.. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.. Konflikt(tragiczny) między jednostką a władzą, oraz między sumieniem a prawem.Dla swej władzy i autorytetu potrafił przeciwstawić się prawu boskiemu.. Najważniejsza dla niej była Miłość do brata.. Mity stały się skarbcem motywów wykorzystywanych przez literaturę na różne sposoby.. Dziewczyna jest siostrą dwóch braci, którzy zginęli podczas walki w obronie kraju.. Kreon - jako władca ma prawo wymagać respektowania wydawanych przez niego rozkazów oraz domagać się szacunku ze strony mieszkańców Teb.. Lekcja dla sprawujących władzę w Antygonie Sofoklesa, Odprawie posłów greckich Jan .Nie poddała się pomimo przeciwności losu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt