Plan wydarzeń katarynka relacja narratora o losach bohatera

Pobierz

Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Przyjęcie nowego dozorcyInformacje o katarynce Katarynkę - mechaniczny instrument grający - prawdopodobnie wynalazł i skonstruował na początku XVIII wieku Włoch Giovanni Barberi z Modeny.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Wszystkie zdarzenia mają .O godzinie 9.00 połączymy się na Teamsie.. - Relacja narratora o losach bohatera:, a) - młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet,, b) - kariera mecenasa,, c) - wynajęcie obszernego mieszkania,, d) - poszukiwanie kandydatki na żonę,, e) - miłość do sztuk pięknych,, f) - urządzanie wieczorów koncertowych,, g) - dziwactwo starszego pana - nienawiść do katarynek i kataryniarzy,, h) - opłacanie stróża za .Bohaterowie • Pan Tomasz i niewidoma dziewczynka (postacie pierwszoplanowe) • matka dziewczynki, stróż Kazimierz i Paweł oraz lokaj (postacie drugoplanowe i epizodyczne)Bolesław Prus Katarynka - plan wydarzeń .. Na grobie Bolesława Prusa wyryto napis "Serce serc", bo los najuboższych, pokrzywdzonych, niekochanych nigdy nie był mu obojętny.. Jeżeli macie tę książkę w domu, to ją przeczytajcie.. Sprowadzenie się do kamienicy nowych lokatorek 5.. Przedstawienie pana Tomasza.. Wszystkie zdarzenia .Karta pracy nr 3 Świat przedstawiony 1.. Akcja jest zwarta/przepełniona wieloma epizodami.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.1..

Decyzja pana Tomasza 1.Katarynka - plan wydarzeń 1.

Uzmysłowienie kalectwa, które dotknęło dziecko 5.. Obserwacje narratora dotyczące życia młodego małżeństwa, mieszkającego naprzeciwko: szczęśliwe życie, wspólna praca; choroba męża, wizyty lekarza, zwolnienie służącej, dzielność i upór żony, wiara w możliwość wyzdrowienia małżonka; podstęp małżonków, śmierć męża.Temat: "Katarynka"- spotkanie z lekturą i jej autorem.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Następnie wejdziecie na zadania i tam znajdziecie sprawdzian.. Liczba bohaterów pojawiających się w " Katarynce" jest ograniczona / duża.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Następnie wejdźcie na epodręczniki.. Pomoże Wam w tym słownictwo: mecenas na emeryturze, stary kawaler, mieszkaniec Warszawy twarz: rumiana, ozdobna szpakowatymi faworytami, siwe, łagodne oczy, ubiór: elegancki dżentelmen, dbający o swój wygląd, latem nosił .Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. Wtedy zobaczył widok niezwykły.1.. Opis postaci dziewczynki 4.. Ten przenośny instrument zrobił wielką furorę w miastach europejskich..

Katarynka - plan wydarzeń, 1.

Pojawienie się kataryniarza 7.. Relacja narratora o losach bohatera: a) mlodošé pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet, b) kariera mecenasa, c) wynajçcie obszemego mieszkania, d) poszukiwanie kandydatki na Žonç, e) milošé do sztuk piqknych, d) urzqdzanie wieczorów koncertowych, e) dziwactwo starszego pana — nienawišé do katarynek i kataryniarzy,Przedstaw informacje o twórcy obrazu.. Akcja jest zwarta / przepełniona wieloma epizodami.. Wędrowni grajkowie przemieszczali się z katarynką po ulicach,• Katarynka to utwór niewielkich rozmiarów, posiadający jeden główny wątek.. Tam znajdziecie nagranie książki Bolesława Prusa "Katarynka".. Analizuj obraz ( s.209): określ temat dzieła, ustal elementy fantastyczne i realistyczne dzieła, omów kolorystykę, interpretuj dzieło w kontekście idei artysty oraz własnych doświadczeń.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.Katarynka - Plan wydarzeń.. Historia niewidomej dziewczynki a) Choroba b) Oswajanie się z kalectwem 6.. Losy pana Tomasza (element retrospektywny, poznany z relacji narratora): a) Młodość Tomasza i powodzenie u kobiet b) Kariera mecenasa i flirty z wieloma kobietami c) Urządzanie mieszkania i poszukiwanie żonyRelacja narratora o losach bohatera: a) młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet, b) kariera mecenasa, c) wynajęcie obszernego mieszkania, d) poszukiwanie kandydatki na żonę, e) miłość do sztuk pięknych, f) urządzanie wieczorów koncertowych, g) dziwactwo starszego pana - nienawiść do kataryniarzy i katarynek, h) opłacanie .Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne..

Wprowadzenie bohatera - pana Tomasza - i przedstawienie jego stosunku do katarynek 2.

Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Narrator wyraża/nie wyraża swoich opinii i komentarzy.1.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Plan wydarzeń "Katarynki" ?. Jednak rozmyślania przerwał mu niezwykle mocny, świdrujący dźwięk katarynki.. Potem ożenił się z Małgorzatą Minclową (wdową po właścicielu sklepu), został wdowcem i wyjechał do Turcji, gdzie powiększa majątek.Plan wydarzeń.. W .Karta pracy nr 3 Świat przedstawiony 1.. Poza tym w lekturze nie ma dużo bohaterów oraz brak opisów przyrody .W związku z tym "Katarynka" należy do gatunku literackiego, który nazywamy NOWELĄ .. Bohater nowelki, pan Tomasz, prowadzi stateczne i spokojne życie, to znawca i koneser sztuki o wysublimowanym guście.. Opisz dzieło .. 1878 r. Warszawa - w jednej z jadłodajni toczy się rozmowa o Wokulskim: był subiektem w piwiarni Hopfera, uparcie się uczył, wziął udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię.. Uwaga: poniższe zadania (notatkę o pisarzu, świat przedstawiony, bohaterowie, plan wydarzeń) można uzupełnić, wydrukować i wkleić do zeszytu.Świat przedstawiony w noweli "Katarynka" 1.. Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa / krótka..

Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Katarynka - streszczenie, plan wydarzeń.

Zajęcie się sprawą sądową i wiążący z nią brak czasu 6.. Odpowiecie na pytania i zapiszecie.. Liczba bohaterów pojawiających się w Katarynce jest ograniczona/duża.. Ma jedno dziwactwo - obsesyjnie nienawidzi ulicznych katarynek i ich głośnej, hałaśliwej muzyki.Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.. Zastanów się teraz jaki był najważniejszy moment w utworze.Katarynka powstała w 1881 r. jako jedno z ważniejszych ogniw w bogatej twórczości nowelistycznej Prusa.. Otwórz podręcznik na str. 253 i przeczytaj zawarte tam informacje.. Przedstawienie pana Tomasza a) Pan Tomasz w młodości b) Poszukiwania żony c) Pan Tomasz w dojrzałym wieku 2.. Obserwowanie nowych sąsiadów 3.. Niezwykle oburzony mecenas rzucił się do okna.. (Pracę prześlij.). Streszczenie.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Pewnego razu, bohater zajmował się sprawą, w której miał udzielić porady.. Jest to utwór, w którym autor Lalkidaje wyraz swoim zainteresowaniom społecznym, tworząc przy tym interesujący portret dziecięcy.Jeden z tych przywoływanych na dowód jego niezwykłej umiejętności "ożywiania" małoletnich bohaterów.Utwór Katarynka napisany jest wierszem /prozą.. Wysłuchajcie streści lektury.. Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa/krótka.. Wszystkie zdarzenia mają .Bolesław Prus to prawdziwy mistrz krótkich form prozatorskich, a Katarynka stanowi na to dowód.. Przedstawienie pana Tomasza.. Praca domowa Przygotuj informacje o życiu i twórczości Aleksandra Fredry.Utwór " Katarynka" napisany jest wierszem / prozą.. Przedstawienie pana Tomasza..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt