Charakterystyka postaci w antygonie

Pobierz

Skazana za ten czyn na śmierć nie uznaje zarzucanej jej winy, ale odważnie broni słuszności własnych przekonań.Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Tyrezjasz to ślepy wróżbita.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Posiada dar przepowiadania przyszłości.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.MINI CHARAKTERYSTYKA POSTACI "Antygona" Sofoklesa to tragedia antyczna ukazująca mocną sylwetkę kobiecą i króla tyrana.. Antygona.. Staje po stronie Antygony w obliczu jej śmierci i chce również poświęcić swoje życie .26.11.2013.. W podaniu należało wykazać się znajomością "Antygony".Starałam się poskromić stres i prawie się udało, gdyby nie dzwonili po mnie do .Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody właściela serwisu zabronione..

Antygona - charakterystyka postaci.

Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Tyrezjasz przepowiada KreonCześc!. Autor: 15niunia15.. Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Cechuje ją poszanowanie dla praw boskich.. wpisz sobie w google np Lucjan Rydel-charakterystyka postaci- a pojawią ci sie liczne strony dośc fajnie napisane z charakterystyką bohaterów ,,Wesela''.Mi osobiście najbardziej spodobała sie charakterystyka Panny Mlodej jest tam szczegolowo i dosc obszernie i tam tez znajdziesz ten opis.Wrazie problemow pisz a jak bede mogla to .Temat: GIMNAZJALIŚCI!. Antygona jest stanowcza, energiczna, troche porywcza i zarazem dumna.. Odważyła się wbrew zakazowi królewskiemu pochować ciało zmarłego brata, którego ogłoszono zdrajcą ojczyzny.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Od lat służy władcom Ted, pomagając im wyjść z opresji.. Ponadto zajęcia są wprowadzeniem do pełnej charakterystyki postaci, wymagają od uczniów współpracy w grupie, łączenia wiedzy z zakresu treści utworu jak i na temat postaci tragedii.Sofokles - Antygona - Tyrezjasz - charakterystyka bohatera - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie..

"Antygona" - charakterystyka postaci.

Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Na jego barki spadła ogromna odpowiedzialność za los miasta, stara się jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.Bohaterowie Antygony Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. ANTYGONA była córką Edypa i Jokasty i siostrą Ismeny, Etoklesa i Polinejkesa.. Antygona nie boi się walczyć o swoje przekonania nawet, jeśli karą miałaby by śmierć.Zapomniałeś, kim jest Chór, postać w lekturze Antygona, Sofokles?. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.Charakterystyka Antygony Posted on 12 lutego 2014 by admin Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa.Jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i braci Eteoklesa i Polinejkesa.Jest narzeczoną Hajmona i pochodzi z rodu Labdakidów, na których ciaży klątwa.Sofokles Antygona - opracowanie.. JAK WAM POSZLO?. Antygona - charakterystyka postaci.. Antygona nie przypomina zwykłej panny na wydaniu, którą jest za to Ismena.. W sumie test nie był bardzo trudny.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.Kreon - charakterystyka szczegółowa Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa..

... Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".

Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Pochodząca z kazirodczego związku Edypa i Jokasty królewna tebańska.. Jego sytuacja jest więc trudna - dopiero co zakończyła się bratobójcza wojna zagrażająca Tebom.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Charakterystyka Antygony i Kreona i kto był postacią bardziej tragiczną - rozwiązanie zadania.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.Antygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku.. W obawie przed niesłusznym uznaniem go winnym korzy się i tłumaczy.Antygona mieszka na dworze wuja, Kreona, wraz z siostrą.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Antygona jest w pełni ukształtowaną jednostką, która potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie i odwagę, aby wprowadzać swe idee w czyn.Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa..

Hajmon kocha także ojca.Antygona - charakterystyka postaci W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.

Dzięki tym cechom charakteru potrafi sprzeciwić się woli Kreona, która według niej jest niesprawiedliwa i pochopna.Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Dokonując symbolicznego pochówku swojego brata, sprowadza na siebie gniew Kreona.. Celem lekcji jest utrwalenie treści "Antygony" Sofoklesa.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.W czasie gdy bohaterka podejmuje decyzje, my przyglądamy się jej cechą charakteru.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Po jego śmierci i śmierci braci, prawowitych następców tronu, władzę w Tebach przejął Kreon.Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.. Trochę zaskoczyła mnie charakterystyka, bo należało przekonać o słuszności swoich poglądów, czyli po trochu napisać rozprawkę.Zamknięte były raczej proste.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Troszczy się tylko o swoją skórę.. ; Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.Scenariusz lekcji języka polskiego w trzeciej klasie gimnazjum.. Liceum Język polski Antyk i Biblia Charakterystyka.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt