Jak wygląda charakterystyka porównawcza

Pobierz

Obie siostry odróżniają się bowiem nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim charakterem.. Alina i Balladyna to córki samotnej, starej Wdowy.. Powieść Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" opowiada o pięknej i prawdziwej przyjaźni trzech młodych mężczyzn: Alka, Rudego i Zośki.. b) Czego i od kogo się o nich dowiadujemy, zanim poznajemy je w scenie III aktu I?. Autorem opracowania jest: Paulina Słoma.. 1.Proszę uczniów o otworzenie podręcznika na str.45 i przeczytanie znajdującego się tam wiersza.2.Rozmawiam z uczniami na temat budowy wiersza, rymów i środków stylistycznych.. Równoległa charakterystyka Danusi i Jagienki: a) wygląd jednej i drugiej bohaterki - podobieństwa i różnice, b) zachowanie - podobieństwa i różnice, c) cechy charakteru - podobieństwa i różnice.. Powinny one dotyczyć ich wyglądu, cech wewnętrznych (charakter, temperament, osobowość), zachowania i postawy.Charakterystyka porównawcza to zestawienie kilku (może być dwóch) postaci po to, by wydobyć ich podobieństwa i różnice.. Definicja charakterystyki 2.. Jest to również bohater typowo romantyczny.. Mają różny stosunek do matki.. 1.Wyciszenie uczniów.. Autor przedstawia je na zasadzie kontrastu.. Oznacza to, że zawiera w sobie sposób przedstawienia wyglądu i zachowania postaci, jej psychiki, postawy moralnej i światopoglądowej, a także opis relacji między jej cechami zewnętrznymi i wewnętrznymi.1.Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie..

c) Jak wyglądają?

Plan charakterystyki porównawczej, słownictwo, przykład.Charakterystykę porównawczą możemy napisać według dwóch schematów.. osobę cichą, skrytą.. Odmiany charakterystyki indywidualna, porównawcza, zbiorowa autocharakterystyka bezpośrednia, pośrednia postaci rzeczywistej i postaci literackiej 3.. Maciej jest opiekunem Klary , natomiast Rejent - Wacława .. Zebranie najistotniejszych cech wspólnych i różnic.. Balladyna i Alina są bohaterkami dramatu, który napisał Juliusz Słowacki.. Bal­la­dy­na i Ali­na to sio­stry, bo­ha­ter­ki tra­ge­dii Ju­liu­sza Sło­wac­kie­go pt. "Bal­la­dy­na".Porównawcza charakterystyka sióstr z dramatu "Balladyna".. Ogólny to podstawowe cechy jego zewnętrznego wyglądu jak "chudy, gruby, dobrze zbudowany, szatyn" itp. Możesz porównać: postacie rzeczywiste (np. koleżanki z klasy, babcię i dziadka),Przygotowałam w celu pomocy charakterystykę porównawczą krok po kroku na zasadzie analityczno- stopniowej.. 1.Uczniowie czytają wiersz.2.Uczniowie rozmawiają ze mną o wierszu.Przykład 2: Charakterystyka porównawcza bohaterów powieści "Kamienie na szaniec" Charakterystyka - przykład.. Schemat I: Schemat II: 1.. (wypowiedź Kirkora w scenie III aktu I) d) Jaki jest stosunek obu dziewcząt do matki?. Z pozoru wydawać by się mogło, że łączy ich bardzo wiele: bogactwo, niebywała aparycja, zaspokajanie własnych zachcianek i. Rejent - cichy, małomówny, o spokojnym charakterze..

Charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu.

Cześnik jest szczery, przez swoją nerwowość zawsze mówi to, co mu ślina na język przyniesie.. Opis szczegółowy to pozostałe cechy (nie muszą być bardzo ważne, ale nauczyciele zwykle lubią, gdy się tu sporo wstawi - to znak, że czytałeś, wiesz, zwracasz uwagę).. Młodsza Alina ma zaróżowioną cerę, jasne włosy i fiołkowe oczy, starsza Balladyna ma alabastrową, jasną karnację, czarne włosy i oczy jak węgiel.WYGLĄD a) wygląd ogólny i postawa ciała np. chudy, dobrze zbudowany b) szczegóły np. mała głowa, na której widać pryszcze, duże nogi, krzywy nos PS: wygodnie jest przedstawić wygląd jako cytat z książki 3.Wyróżnia się kilka rodzajów charakterystyk: * charakterystyka indywidua - przedstawienie jednej postaci; szczególną formą charakterystyki indywidualnej jest autocharakterystyka, w której opisujemy samych siebie, * charakterystyka porównawcza - przedstawienie więcej niż jednej postaci, mające na celu pokazanie różnic i podobieństw między nimi, * charakterystyka zbiorowa - przedstawienie grupy ludzi, * charakterystyka bezpośrednia - cechy postaci nazywane są wprost .II schemat charakterystyki porównawczej.. Autor Juliusz Słowacki.. Postanowiłam w punktach i na konkretnym przykładzie przedstawić Wam to w tym f.Charakterystyka porównawcza Winicjusza i Petroniusza z "Quo vadis"..

W opisie ...Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Jej celem jest znalezienie podobieństw i różnic.Plan wypracowania zwykle wygląda tak: wybranie jednego ze sposobów przygotowania charakterystyki porównawczej; przygotowanie konspektu - dobrze jest już na początku przemyśleć to, co znajdzie się w poszczególnych akapitach; zgromadzenie informacji na temat opisywanych bohaterów - najlepiej wcześniej .Charakterystyka porównawcza to forma wypowiedzi, w której porównujemy co najmniej dwie postaci.. Rejent jest typem intryganta, wie co, jak i komu powiedzieć, by osiągnąć cel.Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.. Po napisaniu, uczniowie otrzymają kartę samooceny lub oceny koleżeńskiej, której wzór zamieściłam poniżej.Porównujesz dwie postaci, które są przeciwne, np. jeden jest dobry, a drugi zły.. Z wyglądu, Cześnik jestNiedługo po tej rozmowie, ksiądz Robak umiera.. I pod tymi względami są zupełnymi przeciwieństwami.Są siostrami, córkami starej, ubogiej wdowy.. Postaci te są skontrastowane.. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii "Zemsta" Aleksandra Fredry.. Zadanie składa się z polecenia i dwóch tekstów literackich (epickich albo lirycznych, albo dramatycznych) lub ich fragmentów.. Plan charakterystyki wstęp rozwinięcie (wygląd zewnętrzny, usposobienie, cechy intelektu, cechy charakteru, zainteresowania) zakończenie 4.Oto charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta..

Poniżej przedstawię charakterystykę dwóch z nich.Charakterystyka porównawcza.

Charakterystyką porównawczą nazywamy pracę, w której porównuje się co najmniej dwóch bohaterów indywidualnych lub zbiorowych.. Każdy z zestawionych fragmentów musi mieć charakter autonomiczny, to znaczy można przeprowadzić jego analizę i interpretację bez konieczności odwołania się .Cześnik jest głośny, rubaszny i impulsywny.. Jacek Soplica to bohater dynamiczny.. Te odmienności autor ukazuje najlepiej w słowach "ta z alabastrów, ta zaś różna".. Siostry rywalizują ze sobą o to, która zostanie żoną Kirkora.Balladyna i Alina - charakterystyka porównawcza.. Mar 27, 2020 - Charakterystyka porównawcza Jest to praca, w której porównuje się co najmniej.. Mężczyźni, którzy mieszkali w jednym zamku i należeli do stanu szlacheckiego, byli od siebie diametralnie różni: nie tylko pod względem wyglądu, ale również charakteru.Tu należy opisać wygląd ogólny i drobiazgowy.. Przedstawiamy w niej zarówno podobieństwa, jak i różnice między nimi.. Ocena obu postaci.. -wygląd.charakterystyka porównawcza - przedstawienie więcej niż jednej postaci, mające na celu pokazanie różnic i podobieństw między nimi, charakterystyka zbiorowa - przedstawienie grupy ludzi, .. wygląd zewnętrzny: B)usposobienie: tutaj piszemy o tym, jak postać zachowuje się wobec innych ludzi.. Jednymi z głównych bohaterów powieści "Quo Vadis" są dwaj rzymscy patrycjusze: Markus Winicjusz i Petroniusz.. a) Kim są bohaterki?. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i przeciwnych charakterach.. Z początku młody, przystojny, silny i wpływowy szlachcic, pod koniec życia jest słabym, pokornymi żyjącym w ubóstwie mnichem, który całe życie oddaje w służbie Bobu i ojczyźnie.. e) Jak siostry zachowują się .Charakterystyka obejmuje opis zarówno cech zewnętrznych, jak i wewnętrznych.. Piszesz wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, stosunek do otoczenia i to wszystko co normalnie tylko porównujesz, np.: Stosunek do otoczenia: Marcin-łatwo wstapia się w tłum, grupa przyjaciól szybko go zaakceptowała.Interpretacja porównawcza utworów literackich.. Charakterystyka pierwszej postaci: -przedstawienie postaci.. Jak wzbogacić pracę?. Często zadajecie mi takie pytanie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt